RYBA W DIECIE
Regularne spożywanie ryb niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, dlatego warto włączyć je do jadłospisu. Ważne, by zwrócić uwagę na sposób przygotowania oraz odpowiednie gatunki. Naszemu dobremu samopoczuciu będą służyć ryby upieczone w piekarniku, duszone i parowane.
To jedno z najbogatszych źródeł wielonienasyconych kwasów omega-3 i omega-6. Zdrowe tłuszcze wykazują szereg działań prozdrowotnych, tj. pozytywny wpływ na pracę mózgu, koncentrację i procesy zapamiętywania. Kwasy omega-3 hamują rozwój choroby wieńcowej oraz choroby niedokrwiennej serca a także działają przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.
Dostarczają pełnowartościowego białka, które jest niezbędnym elementem wzrostu i rozwoju organizmu, produkcji enzymów, hormonów i przeciwciał. Białko to idealny posiłek dla sportowców, którzy dbają o budowę mięśni. Ryby świetnie wpływają także na stan skóry, a dzięki hamowaniu lipogenezy wspomagają proces odchudzania.
Są dla nas źródłem witamin. W szczególności A oraz D, które wpływają korzystnie na wzrost i regenerację komórek, działają ochronnie na błony śluzowe i skórę, biorą udział w produkcji białek oraz przemianach tłuszczów, a także wspomagają proces widzenia i wykazują silne działanie przeciwutleniające. Obecność witaminy D jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu oraz zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, nowotworów, czy depresji.